Mecidiyeköy - İstanbul
+90-212-706-11-11

Kripto Para Hukuku

kripto para hukuku

Kripto Para Hukuku

Kripto paralar ve varlıklar son 10 yılın en önemli küresel gelişmelerinden birisidir. Dolayısıyla hayatın her alanında önemi artan kripto para ve varlıklar nedeniyle bu alandaki hukuki uyuşmazlıklar artmıştır. Kripto paralar üzerinden işlenen suçlar ve kripto para hesaplarına gelen blokeler şu anda uygulamada en çok karşılaşıp destek verdiğimiz dosyalar arasında yer almaktadır. Türkiye’de bu alanda ilk makaleleri yazan ilk kripto para avukatı olarak bilinen Av. İlker Atamer ve bilişim avukatı ekibimiz kripto para soruşturmaları ve davaları konusunda engin bir tecrübeye sahiptir.

Bitcoin Davaları

Bitcoin ve diğer altcoin türlerinin konu olduğu hukuki uyuşmazlıklarda yerel ve uluslararası bazda hukuki işlemlerin yanında kripto para konulu davalar da açılabilmektedir. Özellikle phishing ve hacking yoluyla hesabındaki kripto varlıklar çalınan kişiler için kripto para borsalarına dava açılması mümkündür.

Kripto Para Suçları

Kripto paralar üzerinden işlenen suçlar bilişim suçları kategorisinde olan teknik suçlardır. Bu suçların başında kripto para dolandırıcılığı gelmektedir. Bunun dışındaki diğer yaygın kripto para suçları ise bilişim sistemleri vasıtasıyla hırsızlık ve bilişim sistemindeki verileri eke geçirme suçlarıdır.

Bitcoin Dolandırıcılığı

Bitcoin dolandırıcılığı, hileli işlemlerle Bitcoin üzerinden haksız menfaat temin edilmesine yönelik işlenen bir suç tipidir. Bu tür coin dolandırcılığının çok farklı çeşitleri bulunsa da en yaygın şekilde işlenmekte olanlar üç türe ayrılabilir. Bunlar sahte coin borsası, sahte coin satışı ve sahte madencilik siteleridir.

Kripto Para Blokesi

Suç geliri olarak bir başka deyişle suç işlenerek elde edilen kara para niteliği taşıyan kripto paralar için başta 5651 Sayılı Kanun olmak üzere MASAK’a yetki veren mevzuat çerçevesinde kripto para blokesi uygulanabilmektedir.