Mecidiyeköy - İstanbul
+90-212-706-11-11

Hukuki Makaleler

telegram ifşa

Görüntü İfşaları

Şantaj suçlarıyla ilgili diğer makalelerimizde açıkladığımız gibi kişilerin özel ve müstehcen görüntüleri farklı şekillerde kötü niyetli kişilerin eline geçebilmektedir. Bunlardan birincisi, mağdurun karşı tarafa güvenerek bu görüntüleri vermesi veya bu görüntülerin çekilmesine rıza göstermesidir. Örneğin, özellikle internet şantaj suçlarındaki görüntüler genelde bu şekilde ele geçirilmektedir. İkinci yaygın görüntü elde etme şekli ise mağdurun özel görüntülerinin izinsiz ve habersiz şekilde alınmasıdır. Bu hackleme ile olabileceği tamirciye bıraklan bir bilgisayar veya telefondaki görüntülerin alınması şeklinde de olabilir. Bu tür özel görüntüler bazen şantaj suçunun bir parçası olarak da Whatsapp ile Telegram kanallarında yayına sokulabilmektedir. Bazen ise şantaj suçları dışında sırf kendini kanıtlama ve paylaşım alanların takdirini kazanma gibi saiklerle de bur tür ifşa paylaşımları yapılabilmektedir.

Bazı durumlarda ise görüntülü konuşma kaydıyla video şantaj suçu yazımızda açıkladığımız gibi kimi zaman video görüşme sırasında yapılan habersiz kayıtla da kişilerin özel ve müstehcen görüntüleri ele geçirilebilmektedir. Özellikle sosyal medya veya arkadaşlık sitelerinde sahte profillerle mağdurları tuzağa düşüren şantaj çeteleri, görüntülü konuşmaya ikna ettikleri kişilerin müstehcen görüntülerini cinsel sohbet sırasında kayda alıp şantaj yapmaktadır. Bunu yanında internet ortamında arkadaş bulmak isteyen kişiler tanıştıkları kişilere ısrar üzerine özel görüntü verebilmekte ardından bunlar şantaj veya ifşa amaçlı kullanılabilmektedir.

Whatsapp Üzerinden İfşa

Benzer şekilde Whatsapp üzerinden ifşa amaçlı özel hayat gizliliğini ihlal eden cinsel görüntüler yaygın şekilde paylaşılabilmektedir. Hatta sırf bu tür ifşa paylaşımları için kurulmuş Whatsapp grupları olduğu da bilinmektedir. Ancak iki uygulamayı karşılaştırdığımızda Telegram üzerinden ifşa paylaşımlarının daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise Telegram’da rumuz (nick name) ile hesap açıp telefon numarasını göstermeden paylaşım yapmanın mümkün olmasıdır. Telegram’ın bu anonim yapısı bu tür müstehcen görüntülerde Terlegramı daha populer hale getirmektedir.

Görüntü Kaldırma İşlemi

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu tür mesajlaşma uygulamaları ve bu uygulamaların içeriğinde yer alan grup ve kanallar internet sitesi değildir ve 5651 sayılı yasa kapsamında erişim engelleme veya içeriği yayından kaldırmaya yönelik sulh ceza mahkemeleri bu tür mesajlaşma uygulamalarında işe yaramaktadır. Zira her ne kadar bu uygulamalar internet üzerinden çalışsa da alan adına bağlı bir web yayını olmadığı için Telegram ve Whatsapp üzerindeki paylaşımlarda erişim engelleme tedbiri işe yaramamaktadır. Bu uygulamalardaki hukuka aykırı paylaşımları durdurmadaki bir başka problem ise bu uygulamaların sahibi olan ABD’li şirketlerin Türkiye’de yerleşik olmaması ve kendi ülkelerindeki hukuka göre işlem yapmalarıdır. Dolayısıyla Telegram ve Whatsapp’te video ve fotoğraf kaldırmak için klasik hukuki yöntemler yerine ABD federal veya eyalet hukukuna göre İngilizce işlem yapmaktayız. Bu sayede bu tür hukuka aykırı görüntü paylaşımlarının çok hızlı bir şekilde kaldırılmasını sağlamaktayız.

Hesap ve Kanal/Grup Kapatma İşlemleri

Whatsapp ve Telegramdaki paylaşımlara yönelik Amerikan hukuku kapsamında yaptığımız diğer bir işlem ise özel görüntülerin paylaşıldığı Telegram kanallarının veya Whatsapp gruplarının kapatılmasıdır. Amerikan hukuku alanında doktora seviyesinde çalışmaları olan hukuk büromuzun kurucusu Avukat Atamer Amerikan hukukuna göre içerik kaldırma işlemlerinin bir benzerini bu tür mesajlaşma uygulamaları için de yapmaktadır. California hukuku kapsamında tamamen hukuk İngilizcesi ile hazırlanmış yasal işlemlerle kısa sürede kanalın veya grubun komple kapatılması mümkün olmaktadır. Ancak kanalın ya da grubun komple kapatılması tamamne ifşa içerikli paylaşım yapmak için kurulan grup ve kanallarda mümkün olmaktadır. Eğer legal amaçlı kurulmuş bir grup veya kanalda  münferit bir özel hayat ihlali yapan paylaşım varsa komple kanalı ya da grubu kapatmak yerine ilgili içeriği kaldırmak ve paylaşımı yapan kişinin hesabını askıya almak gibi spesifik hukuk çözümler uygulanmaktadır.

İfşa İçerikli Sitelerdeki Paylaşımlar

Bu uygulamalar üzerinden yapılan paylaşımları ele geçirne bazıu kişiler bunlartı ayrıca internet ortamında da yayınlayabilmektedir. İfşa siteleri ile amatör yetişkin içerikli siteler bunların en sık paylaşıldığı mecralardır. Eğer görüntüler bu tür mesajlaşma programı kanalları dışında ayrıca internet sitelerinde de yayınlanmışsa ifşa sitelerinden video kaldırma veya internetten görsel kaldırma işlemleri de gerekli olabilmektedir. Ayrıca, intikam pornosu görüntülerinin kaldırılması işlemleri de aynı şekilde bu tür internet görüntü paylaşımlarında uygulanan hukuki işlemlerdir.

Hukuki Destek

Mağdura ait görüntülerin bu şekilde paylaşıldığı tespit edilmişse hiç vakit kaybetmeden bir an önce profesyonel destek almakta büyük fayda bulunmaktadır. Zira bu tür görüntüler yayında kaldığı sürece daha fazla ve farklı mecralarda paylaşılma riski gündeme gelmektedir. Gerek Telegram ifşası gerekse Whatsapp ifşası durumlarında mağdurlar profesyonel destek almak için hukuk büromuza başvurabilirler. Ayrıca dijital delillerin geçerliliği bulunduğu için özellikle şantaj suçları ve şantaj dolandırıcılığı suçlarında yazışmaların delil olarak saklanması önem arz etmektedir.