Mecidiyeköy - İstanbul
+90-212-706-11-11

Hukuki Makaleler

görsel ve fotoğraf çıkartma

İnternetten Görsel Kaldırma ve Silme

İnternetten görsel kaldırma, internet sitelerinde görünen fotoğraf veya video görsellerinin hukuki yoldan kaldırılmasıdır. İnternet hukuku alanına giren bir hukuki işlem olarak internetten görsel çıkartma ve fotoğraf kaldırma işlemleri, son yıllarda talep olarak ciddi bir artış göstermektedir.  Nitekim Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi farklı arama motorlarında kişiler kendi isimleri ile birlikte aratıldığında, kendilerine ait görseller karşılarına çıkabilmektedir. Bazı durumlarda kişi, çeşitli sebeplerden ötürü bu görsellerden ciddi bir şekilde rahatsızlık duyabilir ve bunların kaldırılması konusunda harekete geçmek isteyebilmektedir. Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında, bir bilişim avukatından İnternetten içerik kaldırma anlamında hukuki destek almak en mantıklı çözüm olacaktır. Çünkü kişilerin kendi başına, kendi yöntemleri ile bu görselleri kaldırması mümkün olmamaktadır ve en etkili çözüme özel birtakım hukuki işlemlerin uygulanması ile ulaşılmaktadır.

Ayrıca bazı durumlarda fotoğraf ve görsel yerine video çıkartma desteği de gerekli olabilmektedir. Özellikle şantaj suçları ve şantaj dolandırıcılığı suçlarında verdiğimiz ifşa sitelerinden video kaldırma hizmeti bu anlamda video görüntülerine yönelik yapılmaktadır.

Google Fotoğraf Silme

Google görsel kaldırma işlemleri Google görsel aramalarında çıkan fotoğraf ve görsellerin hukuki yoldan çıkartılmasıdır. İnternette en çok tercih edilen arama motorunun Google olması sebebiyle bu tür işlemler ağırlıklı olarak bu arama motorunda yapılan bahsedilmektedir. Google fotoğraf silme, Google arama sonuçları ile görsellerde çıkan ve istenmeyen bazı fotoğrafların arama sonuçlarından kaldırılması ile ilgili internet hukuku alanına giren bir işlemdir.  Google arama sonuçlarında karşılaşılmakta olan ve istenmeyen bu fotoğraflar, çoğu zaman kaynak siteden kaldırıldıktan sonra dahi Google aramalarında görünmeye devam eder. Bu sebeple fotoğrafların Google sonuçlarından çıkartılması için de ayrıca bir işlem uygulanması gerekmektedir. Nitekim bir görselin, internet sitesinden çıkartılması ile Google’dan çıkartılması farklı işlemelere tabidir. Örneğin WordPress içerik kaldırma işlemi yaptıktan sonra ilgili blogda bulunan ve Google görsel aramalarında çıkan görselin de ayrıca kaldırılması gerekir.

Sosyal Medyadaki Görsellerin Kaldırılması

Kişilerin, Instagram başta olmak üzere Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya platformları ve kendi şahsi siteleri üzerinden paylaştığı kişisel fotoğrafları, her ne kadar hesapları gizlilik altında bulunsa ve hatta hesapları ile siteleri kapatılsa dahi daha sonra Google gibi arama motorları üzerinden yapılan aramalar aracılığıyla görülebilmektedir. Bunun sebebi maalesef Instagram gibi sosyal medya sitelerindeki görsellerin pek çok site tarafından kopyalanıyor olmasıdır. Böyle bir durumda kişilerin fotoğrafları kendi istek ve arzuları haricinde, bağımsız bir şekilde başka internet sitelerinde de kullanılıyor olmaktadır. Bu tip bir durumla karşılaşıldığında kişinin rahatsız olması çok tabi bir durumdur ve pek çok sebepten eskiden sosyal medyada, kendi rızasıyla paylaşmış olduğu fotoğrafların halen internette bulunuyor olmasından hoşnut olmayabilir. Bu bakımdan bu sorunun tamamen ortadan kalkması amacıyla söz konusu fotoğraflar için internetten görsel kaldırma işlemi uygulanmaktadır ve çok kısa bir süre içerisinde işlemden netice alınmaktadır.

Hukuki Destek

İnternetten görsel kaldırma veya fotoğraf çıkartma ile alakalı destek almak isteyen kişiler hukuk büromuza ulaşabilir. Gerek klasik şantaj mağdurları gerekse görüntülü konuşma kaydıyla video şantaj suçu mağdurları ile özel hayatı ihlal edilen kişiler İnternet hukuku alanında uzun yıllardır avukatlık hizmeti veren büromuza ulaşarak konu ile ilgili hukuki destek alabilirsiniz. Bunun yanında unutulma hakkı kapsamında kişilerin fotoğraf ve görsellerin hızlı bir şekilde kaldırılması sağlanabilir ve bunların tekrar internet üzerinden paylaşılmasının önüne geçilebilir. Ayrıca kişinin müstehcen fotoğraf veya videoları internette paylaşışmışsa bu durumda intikam pornosu görüntülerinin kaldırılmasına yönelik hukuki işlem yapılmaktadır.