Mecidiyeköy - İstanbul
+90-212-706-11-11

Hukuki Makaleler

wordpress silme

WordPress İçerik Kaldırma

WordPress içerik kaldırma işlemleri hukuka aykırı olan Worpress sayfaları için yapılan internet hukuku işlemleridir. Son yıllarda kullanım kolaylığı açısından oldukça sık tercih edilen bir site haline gelen WordPress, kişisel blog oluşturma hizmeti sağlamakta olan bir platformdur. Bu platform aracılığı ile pek çok kişi, hiçbir kimlik bilgisi paylaşmaksızın, herhangi bir isim kullanarak istediği gibi bir blog sitesi oluşturabilmekte ve oluşturduğu bu site üzerinden dilediği şekilde içerik paylaşımı yapabilmektedir. Bu kadar basit bir yolla üyelik oluşturma imkanı ve istenildiği gibi paylaşım yapma olanağı verilen bir sitede, kimlik kontrolü ve denetimi de yapılmadığından bu imkanların kötüye kullanılması ile pek çok hukuki sorun yaşanabilmektedir. Bu itibarla bilişim suçları işlenmesine uygun bir mecra teşkil eden WordPress, şikayet edilen blog platformlarının başında gelmektedir.

Bunlar ağırlıklı olarak; kişilerin özel hayatlarına dair fotoğraf ve videoların ve diğer pek çok kişisel verinin izinsiz olarak paylaşıldığı özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi suçlarıdır. Ayrıca bir kişi veya bir şirket hakkında itibar zedeleyici, hakaretamiz ifadeler barındıran, rencide edici ve küçük düşürücü, karalayıcı içeriklere sahip bir site, kişilik haklarının ihlali bakımından hukuki anlamda suç teşkil edecek ve ismi kullanılmakta olan şahıs ya da şirket açısından hem özel hayat hem de iş yaşamı içerisinde pek çok mağduriyet yaratabilecektir. Bu nedenle bu kötü niyetli oluşuma sahip ve suç teşkil eden sitelere ve içeriklerine en hızlı ve en az soruna sebebiyet verecek şekilde müdahale edilmesi gereklidir. Bunun için de en kısa sürede hukuki yollara başvurularak içerik kaldırma işlemi gerçekleştirilmelidir.

WordPress Erişim Engelleme

WordPress’in, Amerika kökenli bir site olması sebebiyle, Türkiye’de verilen herhangi bir hukuki yargı kararı sonrasında, mahkemelerin muhatap alabileceği kurumsal bir yapı bulunmamaktadır. Bu da bu platform üzerinden oluşturulan pek çok sitenin kötüye kullanımı halinde, meydana gelecek hukuki mağduriyetlere yasal olarak kolay bir şekilde çözüm bulunamaması anlamına gelmektedir. Bu yüzden mahkemeler tarafından WordPress erişim engelleme kararları yaramamaktadır. Çünkü siteye erişim engellense dahi içerik hala internet üzerinde gözükmeye devam etmekte ve VPN ile erişim engeli bulunan siteye kolayca ulaşım sağlanarak içerikler görüntülenebilmektedir.

Bu nedenle bu tür hukuka aykırı içerikleri barındıran içerikler bakımından WordPress erişim engelleme yerine internetten içerik kaldırma işlemi etkili olmaktadır.  Dolayısıyla hukuka aykırı bir blog sayfasının tamamen kullanım dışı kalmasının tek çözümü, Worpress blog sitrsinin Amerikan Hukukuna göre hukuki yoldan tamamen çıkartılması yani tümden yayından kaldırılmasıdır. Türkiye’de Amerikan hukukuna göre içerik çıkartma yapan tek hukuk bürosu olarak bugüne kadar yüzlerce WordPress sitesini yayından kaldırdığımızı belirtelim. Bu çözümün gerçekleştirilmesi için tek yol ise, bilişim hukuku alanında uzman bir avukat vasıtasıyla ilgili içerikleri bulunduran site için hukuki süreç başlatılması olacaktır. Özellikle müstehcen ve özel görüntülerin internette yayınlanması durumunda internetten görsel kaldırma yanında ayrıca intikam pornosu görüntülerinin kaldırılması noktasında da WordPress içerik çıkartma işlemi etkili olabilmektedir.

Bilişim Avukatı Desteğiyle İçerik Çıkartma

Bahsetmiş olduğumuz üzere sadece içerik engelleme kararı ile bir çözüme ulaşılamayan bu tip durumlarda, verilecek en doğru karar uzman bir bilişim avukatından hukuki destek alınarak yasal süreç başlatılmasıdır. Buradaki diğer bir önemli husus da bu sitelere olabilecek en hızlı biçimde hukuki yoldan müdahale etmektir. Hukuka aykırı içeriklere edilen müdahale ne kadar erken ve hızlı olursa, yine bu içeriklerin internet ortamında yayılmasını engelleme ve kaldırılmaları konularında da o kadar hızlı sonuç alınacaktır. Bu kapsamda Atamer Hukuk Bürosu olarak, tecrübeli bilişim avukatlarımız ile WordPress içerik çıkartma işlemleri için müvekkillerimize avukatlık hizmeti sağlamaktayız. Konu ile ilgili mağduriyetleriniz için, söz konusu sitelerin tespit edilmesi için büromuzla iletişime geçebilir ve teknik ve hukuki yardım için bilişim avukatı kadromuzdan destek alabilirsiniz.