Mecidiyeköy - İstanbul
+90-212-706-11-11

Hukuki Makaleler

ifsa siteleri video silme

İfşa Sitelerinden Görüntü Kaldırma

İfşa siteleri olarak bilinen siteler, kişilerin, özellikle kadınların izni olmaksızın çekilen özel müstehcen görüntülerinin internet ortamında paylaşıldığı yetişkin içerikli ve yasadışı sitelerdir. TDK’nın sözlük sitesindeki tanıma göre ifşa: “gizli bir şeyi açığa çıkarıp yayma” manasına gelmektedir. Bu tür ifşa siteleri, kişilerin cinsel içerikli görüntülerini internet ortamına yükleme ve diğer kullanıcılarla paylaşma imkanı veren illegal platformlardır. Uzun yıllardır internetten içerik kaldırma ve silme işlemi yapan bir hukuk bürosu olarak mağdurlardan ve karşılaştığımız dosyalardan elde ettiğimiz tecrübelere göre, özel ve müstehcen görüntüler ifşa sitelerine genel olarak birkaç yolla düşmektedir.

 • Bunlardan birincisi internet üzerinden tanışılan kişinin kendi rızasıyla paylaştığı özel görüntüleri alan kişinin bunu internet ortamına yüklemesidir.
 • İkincisi, şantaj amaçlı özel görüntüleri elinde tutan kişinin şantajdan sonuç alamaması neticesinde görüntüleri internete sızdırmasıdır.
 • Üçüncü bir ihtimal ise ilişkiyi sonlandırdığı veya başkasıyla ilişkiyi başladığı için karşı taraftı zor duruma düşürmek veya intikam almak amacıyla görüntülerin kasten internete yüklenmesidir.
 • Dördüncü olarak kendisine tamir için verilen bir telefon veya bilgisayardaki görüntüyü izinsiz ve habersiz şekilde ele geçiren bir tamircinin bunları internete sızdırmasıdır.
 • Beşinci bir ihtimal ise otel, apart, günlük kiralık daire veya soyunma kabini gibi yerlerden gizli kamera ile çekilen görüntünün ifşa sitelerine yüklenmesidir.
 • Son zamanlarda sık görülen bir başka ihtimal ise, Whatsapp gibi iletişim uygulamaları üzerinden bir ya da birkaç kişiyle paylaşılan video görüntüsünün daha sonra çok sayıda kişiye yayılması ve ardından bir kişi tarafından internete yüklenmesidir.

Bu sayılanlar uygulamada en çok görülen internete özel görüntü sızma ihtimalleri olup kuşkusuz ihtimaller bunlarla sınırlı değildir. Nitekim intikam pornosu görüntülerinin kaldırılması başlıklı yazımızda değindiğimiz üzere farklı türde eylemlerde mahrem görüntüler internette yayılabilmektedir.

Özel Görüntülerin İfşa Sitelerinden Silinmesi

Bu tür ifşa siteleri tamamen yasadışı amaçlı kurulduğu ve sitenin içerik sağlayıcı bilgileri gizli olduğundan çoğu zaman mahkemelerden alınan erişim engelleme kararları yeterli olmamaktadır. Zira erişim engelleme kararına rağmen, bu tür siteler mahkeme kararını tanımamakta, mahkeme kararına konu olan video veya fotoğrafları yayından kaldırmamaktadır. İfşa sitelerinin sahipleri kişisel bilgilerini gizli tuttuklarından ve yasal süreç başlatılsa dahi kimliklerinin tespit edilemeyeceğini ve kendilerine ulaşılamayacağını düşündükleri için kanunları ve mahkemeleri ciddiye almamaktadır ve bu da mağdurların mağduriyetini daha da artırmaktadır. Özel görüntüsü ifşa olan mağdurların fotoğraf veya video silme işlemi için bu görüntüleri yayınlayan sitelerle iletişime geçmesi hiçbir fayda sağlamadığı gibi bilakis mağdura şantaj yapılması veya görüntülerin daha çok yayınlanması gibi olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Kaldı ki yasadışı ifşa sitelerinin çoğunda ise hiçbir şekilde iletişim imkanı bulunmamaktadır. Bu bakımdan unutulma hakkı kapsamında internetten görsel kaldırma desteği gerekli de olmaktadır.

Mesajlaşma Uygulamalardan Görüntü Kaldırma

İfşa içerikli özel fotoğraf ve videolar günümüzde mesajlaşma programları üzerinden de sıklıkla yapılmaktadır. Eğer görüntüler bu şekilde Whatsapp veya Telegram benzeri bir mesajlaşma uygulaması ile yapılmışsa farklı hukuki yöntemler kullanmaktayız. Zira görüntü ifşa suçları yazımızda açıkladığımız gibi erişim engelleme kararları bu tür platformlarda etkili olmamaktadır. Buna ek olarak görüntülü konuşma kaydıyla video şantaj ve ayrıca şantaj dolandırıcılığı suçlarında da erişim engelleme tedbiri tek başına yeterli olmamaktadır.

İfşa Videolarının Kaldırılmasında Bilişim Avukatı Desteği

Öncelikle görüntüsünün yayınlandığını fark eden mağdurun, görüntüler çok daha fazla siteye yayılmadan önce hızlı bir şekilde ifşa sitelerinden görüntü kaldırma konusunda profesyonel destek alması önem arz etmektedir. İfşa sitesi mağdurları, 15 yılı aşkın süredir ifşa görüntülerinin internetten silinmesi konusunda destek sağlayan hukuk büromuzdan ifşa videolarının silinmesi konusunda destek alabilirler. İngilizce bilen bilişim avukatı olarak faaliyet gösteren ve hukuk İngilizcesine hakim olan avukatlarımız bu tür ifşa sitelerine yönelik erişim engelleme dışında uluslararası birtakım teknik ve hukuki işlemler yaparak netice almaktadır. Dolayısıyla özel hayatın gizliliğini ihlal eden müstehcen video ve fotoğrafların ifşa sitelerinden silinmesi klasik bir erişim engelle kararıyla pek mümkün olmamaktadır. Bu itibarla ifşa video kaldırma konusunda bu alanda uzman ve İngilizce bilen bir bilişim avukatından profesyonel destek alınması en hızlı ve geçerli yoldur. İfşa sitelerinden video kaldırma konusunda destek almak için iletişim sayfamızdaki telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

2 Responses

 1. Ayhan A.

  Merhaba
  İfşa amaçlı video görüntüm kaydedilmiş santaja ugramaktayım.Instagram adres listrmdr herkrse gönderilecegi soylenerrk 5 binlira para istendi.Acil yardim talep ediyorum